III tüüpi kollageen – üks peamisi inimkeha sidekoes sisalduvatest ainetest on kollageen. Sõna kollageen on pärit kreekakeelsest sõnast kólla, mis tähendab liimi, ja järelliitest -gen, mis tähendab valmistama. Kollageen säilitab naha elastsuse ja sileduse, parandades derma kiude. Kollageeni nimetatakse nii nooruse eliksiiriks kui ka keha ehitusmaterjaliks. Kollageen hoiab heas seisundis meie küüned, hambad ja juuksed, tagab veresoonte seinte elastsuse, parandab liigeste liikuvust, hoiab normaalset luutihedust. See valk moodustab 90% naha dermakihist.
Alates umbes 25. eluaastast väheneb kollageeni tootmine kehas igal aastal 1%, seega on meil 40. eluaastal seda lausa 22% vähem. Seetõttu muutub nahk õhemaks ja vananemisprotsess kiireneb. Kuigi kellelgi ei ole veel õnnestunud vananemist täielikult peatada, saab stressi maandades, halbadest harjumustest loobudes, tervislikult toitudes ja trenni tehes seda edasi lükata. Keha tuleb varustada kollageeniga, mis aitab vananemist aeglustada. Arstid ja tervishoiuspetsialistid soovitavad alates 30. eluaastast tarbida täiendavalt kollageeni – umbes 10 g hüdrolüüsitud kollageeni päevas. Lisaks saadav kollageen tekitab kehas kollageenipeptiididest uued kollageenistruktuurid, tänu millele vähenevad kortsud, tugevnevad küüned ja juuksed, paraneb liigeste seisund, nahk muutub kirkamaks ja elastsemaks.
Teatakse enam kui 20 tüüpi kollageeni, kuid suurema osa neist moodustavad I, II tüüpija, III tüüpi kollageen. I tüüpi kollageeni leidub nahas, kõõlustes, veresoontes, hammastes ja siseelundites; II tüüpi kollageeni sisaldavad kõhred. Ent III tüüpi kollageen on väga oluline arterite seinte, sooletegevuse, emaka kudede, kopsude ja ka naha puhul. III tüüpi kollageen aitab taluda venitamist.
III tüüpi kollageen on fibrillaarne kollageen, mis (erinevalt enamikust teistest kollageenidest) koosneb ainult ühest kollageeni α-ahelast. III tüüpi kollageeni eritavad fibroblastid ja muud mesenhüümsed rakutüübid ning seetõttu on see võtmetähtsusega paljudes põletikuga seotud patoloogiates (kopsukahjustused, viiruslikud ja mitteviiruslikud maksahaigused, neerufibroos, hernia ja veresoonkonna häired). III tüüpi kollageeni mutatsioonid on seotud Ehlers-Danlose sündroomi, vaskulaarse puudulikkuse ning aordi ja arterite aneurüsmidega.
Peamised negatiivsed tegurid, mis vähendavad kollageeni organismis:
- liiga suur tarbitav suhkrukogus;
- nahka kahjustavad ultraviolettkiired: suureneb pigmentatsioon, tekib rohkem kortse;
- suitsetamine kahjustab tõsiselt kollageeni sünteesi, sest suitsus sisalduvad kemikaalid lagundavad elastiini ja kollageeni, struktuurseid valke.
Need asjad aitavad suurendada kollageeni hulka kehas.
- Väikesel kuumusel keedetud loomaluudest ( ka nahast või kõõlustest) valmistatud puljong. See on naturaalne, tervislik ja maitsev.
- Kasulikud on želatiin ja sellega valmistatud road (tarretised, süldid).
- Kollageeni sisaldavad toidulisandid.
BellaLabi Kollageeniga toidulisandid – Lisateave / Telli