Jõhvikas

Jõhvikas

Jõhvikas (Oxycoccus) on igihaljas taim kanarbikuliste sugukonnast. Vars on horisontaalne ja hargnenud, lehed väikesed, ovaalsed. Vartel kasvavad tillukesed roosad õied. Jõhvikad õitsevad mai lõpus, roosad ümarad viljad valmivad augusti lõpus ja võivad püsida kuni kevadeni. Jõhvikad kasvavad rabamätastel. Neid võib süüa nii värskelt kui ka keedetult ja kuivatatult, nad on nii toit kui ka ravim.

Jõhvikad on hästi tuntud kui kehale väga kasulikud marjad. Jõhvikatel on tervist parandavad omadused ja eelised. Need ainulaadsed marjad on kehale olulised nendes sisalduvate toitainete ja antioksüdantide rikkuse tõttu. Jõhvikad sisaldavad palju vitamiine ja mineraalaineid (u 25). Nii et neile, kellel on vitamiinipuudus, on jõhvikas suurepärane vitamiiniallikas.

Mõned jõhvikate peamised eelised.

Tugevdavad immuunsust: jõhvikad sisaldavad suures koguses C-vitamiini, mis tugevdab immuunsüsteemi ja kaitseb keha mitmesuguste haiguste eest.

Kuseteede tervis: jõhvikad on tuntud oma erakordsete omaduste poolest kuseteede infektsioonide vastu võitlemisel ning aitavad vältida kuseteede infektsioone ja muid terviseprobleeme. Marjades sisalduvad A-tüüpi proantotsüaniidid (flavonoidide perekonna polüfenoolid) väldivad E-coli bakterite kleepumist emaka ja kusepõie seintele. Ennetava meetmena või kuseteede infektsiooni puhul on soovitatav juua üks klaas jõhvikamahla päevas.

Antioksüdantsed omadused: jõhvikad on rikkad antioksüdantide poolest, mis võitlevad kehas vabade radikaalidega, kaitsevad rakke kahjustuste eest ja aeglustavad vananemisprotsesse.

Liigeste tervis: jõhvikad aitavad vähendada liigesepõletikke ja valusid, neid soovitatakse artriidi ennetamiseks.

Korrastavad vererõhku: jõhvikatel on vererõhku normaliseeriv toime, tänu millele nad kaitsevad keha tervisehäirete eest. Kui joote iga päev jõhvikamahla, võib tõsta hea kolesterooli taset ja alandada halva kolesterooli taset.

Jõhvikad on vähese kalorsusega marjad, mistõttu nad on kasulikud neile, kes püüavad säilitada normaalset kehakaalu ja soovivad tervislikult toituda.

Jõhvikatega toidulisandid on kehale väga kasulikud: tugevdavad immuunsust ja vähendavad külmal aastaajal gripisümptomeid.

Jõhvikaid ei tohiks süüa, kui on tuvastatud maohaavand või liiga kõrge maohappesus.