Rauavitamiinid ja toidulisandid: kuidas neid kasutada?

Rauavitamiinid ja toidulisandid: kuidas neid kasutada?

Toidulisandid rauaga on mõeldud rauapuuduse ennetamiseks või organismi rauavarude täiendamiseks. Raud on organismile eluliselt tähtis, sest see mõjutab normaalseks vereringeks vajaliku hemoglobiini tootmist. Kui keha ei saa piisavalt rauda, ei suuda ta korralikult hemoglobiini toota. Seetõttu võib tekkida aneemia või kehvveresus – haiguslik seisund, mille puhul kehas on liiga vähe vererakke (erütrotsüüte) või hemoglobiini. Nende puudumise tõttu veres on hapniku ülekanne kudedesse häiritud. See haigus on ohtlik igas vanuses inimeste jaoks. Pikaajaline aneemia võib omakorda põhjustada mitmesuguseid kroonilisi haigusi.

Raua tähtsus organismis

Raud on verevalgu hemoglobiini koostisosa. Erütrotsüütides sisalduv hemoglobiin seob hapnikku, mida need rakud koos verega üle kogu keha kannavad. Raud kuulub müoglobiini (valk) koostisesse. Müoglobiin osaleb hapniku ja süsinikdioksiidi metabolismis lihastes. Samuti kuulub raud mõnede keha ensüümide koostisesse. Rauavarusid hoitakse luuüdis, maksas ja põrnas. Inimkehas on umbes 4 g selle metalli katioone.

Raud toetab kehas:

  • kognitiivset funktsiooni;
  • energia metabolismi;
  • punaste vereliblede ja hemoglobiini moodustumist;
  • hapniku transporti.

Raud on oluline ka immuunsüsteemi toimimiseks< /a>, aidates rakkudel kaitsta ennast bakterite ja viiruste eest. Lisaks on raud vajalik mõnede ensüümide tootmiseks ja energia tootmiseks rakkudes.

On oluline mainida, et liiga palju rauda organismis võib samuti olla kahjulik. Liiga suur rauakogus võib põhjustada rakukahjustusi, üleannustamine aga maksa-, südame- ja teiste organite haigusi. Seetõttu on oluline süüa piisavalt rauda sisaldavaid toite, vältida üleannustamist ja pidada regulaarselt nõu oma perearstiga.

Rauaallikad ja -vajadus

Peamised rauaallikadon punane liha, linnuliha, seesam, kõrvitsaseemned, mitmesugused oad, läätsed, rukis, lehtaedvili (spinat, lehtkapsas, spinat, nõges jne). Terve keha omastab umbes 31% loomset päritolu toodetes sisalduvast rauast ja umbes 7,5% taimset päritolu toidust.

On teada, et taimse raua imendumine suureneb kuni 6 korda, kui koos toiduga tarbitakse ka C-vitamiini, samas kui tanniinid, polüfenoolid ja fütiinhape võivad mõjutada imendumist negatiivselt. Raua omastamist pärsivad ka piim, kange kohv ja tee.

Arvatakse, et täiskasvanud mehele vajalik päevane rauakogus strong> a> on umbes 10 mg, naisele 15 mg. Noorukieas, raseduse ja rinnaga toitmise ajal on rauavajadus veidi suurem.

BellaLabi Toidulisand – Iron chelate and Beetroot extract – Lisateave / Telli