I ja II tüüpi kollageen: nende omadused ja tähtsus keha jaoks

I ja II tüüpi kollageen: nende omadused ja tähtsus keha jaoks

Kollageen on kehas kõige sagedamini esinev valk, mis on luude, naha, kõõluste, lihaste ja sidemete üks peamisi ehitusplokke. Kollageeni võib keha saada mitmel viisil: kui sööme luukõhre või kala ja joome kondi- või kalapuljongit, aga ka siis, kui manustame kollageenipeptiididega toidulisandeid.

Kollageen: kuidas see meie keha mõjutab?

Kollageen tähendab kreeka keeles liimi. Kollageeni ülesanne on kehas erisuguseid rakke n-ö kokku liimida.

Kollageen on keha üldise tervise, naha elastsuse, juuste, küünte ja luude tervise jaoks väga oluline. Teadusuuringutega on kindlaks tehtud, et alates 25. eluaastast väheneb keha võime ise kollageeni toota, mistõttu tuleb selle puudust korvata.

I ja II tüüpi kollageeni funktsioonid kehas

On tuvastatud 28 eri tüüpi kollageeni, millest igaüks põhineb aminohapete individuaalsel koostisel. I, II ja III tüüpi kollageenid on kõige levinumad kollageenitüübid inimkehas.

I tüüpi kollageeni leidub nahas, luudes ja sidekudedes, II tüüpi kollageeni aga peamiselt kõhredes, lülidevahelistes ketastes ja silmakudedes. Tänu sellele valgule on kõhr pikaealine ja talub survet. Kollageeni vähenedes kõhr kuivab, kaotab elastsuse, liigesepinnad kuluvad, liigesed tursuvad ja muutuvad valulikuks.

II tüüpi kollageen aitab liigeseid pehmendada ja on oluline, et luustik püsiks tervena. See on suurepärane ennetusmeede reuma, artriidi ja teiste põletikuliste haiguste puhul.

Peamised kollageeniallikad:

  • mereline kollageen – saadakse kalade ja muude mereloomade nahast, luudest ja soomustest;
  • loomne kollageen – saadakse loomade nahast ja luudest;
  • taimne kollageen – hüdrolüüsi käigus ekstraheeritud nisuvalk.

Keha kollageenitaset mõjutavad tegurid

Peamised tegurid, mis võivad mõjutada kollageeni vähenemist organismis, on vanus, geneetiline soodumus, põletikud või vigastused (kiirendavad kollageeni lagunemist), aga ka kahjulik keskkond (UV-kiired ja saaste), kahjulikud harjumused (suitsetamine) ja vale toitumine.

Arvatakse, et kollageeni süntees väheneb iga aastaga umbes 1,5%. Kollageenikiud muutuvad järk-järgult paksemaks ja lühemaks, põhjustades kollageeni kadu. Seetõttu väheneb naha elastsus ja tugevus, muutub naha struktuur. Kollageeni vaegsünteesi saab aga kompenseerida, tarbides kollageeniga toidulisandeid, mis tugevdavad küüsi, soodustavad juuste ja küünte kasvu ning parandavad liigeste seisundit.

BellaLabi Kollageeniga toidulisandid – Lisateave / Telli