Oomega-3 DHA happed

Oomega-3 DHA happed

Oomega-3 DHA (dokosaheksaeenhape)

Oomega-3 rasvhappeid nimetatakse asendamatuteks rasvhapeteks (essential amino acids). Need on meie tervisele üliolulised, kuid keha neid ise ei tooda. Seetõttu on soovitatav neid täiendavalt saada toidu või toidulisanditega.

Teadusuuringutega on kindlaks tehtud, et kalaõli toidulisandid sisaldavad rikkalikult oomega-3 rasvhappeid: dokosaheksaeenhapet (DHA) ja eikosapentaeenhapet (EPA). Need rasvhapped osalevad oluliste bioloogiliste protsesside (mitmesuguste põletike, ainevahetuse ja ajufunktsioonide) reguleerimises. DHA aitab säilitada aju struktuuri ja funktsiooni ning Oomega-3 EPA on põletikuvastase toimega, kaitstes niimoodi aju vananemise eest. Uuringud on näidanud, et enamikul inimestel on puudus nii EPA-st kui ka DHA-st. Mereliste omega- 3 toidulisandite igapäevane manustamine võib parandada aju tervist ja meeleolu.

Dokosaheksaeenhapet (DHA) koos eikosapentaeenhappega (EPA) leidub kalades (peamiselt tuunikalas, lõhes, makrellis, harilikus kammeljas jne).

DHA roll seoses inimese tervisega

DHA mängib võtmerolli silma- ja närvikoe arengus ning võib vähendada südame- ja veresoonkonna haiguste riski, alandades turset (põletikku) ja vere triglütseriidide taset. Inimesed kasutavad tavaliselt DHA-d (eriti eakate) mälu ja mõtlemisoskuste parandamiseks, imikute ja laste arengu soodustajana, teatud silmahaiguste ja paljude muude haigusseisundite puhul. Et ilmneks positiivne mõju, on soovitatav manustada vähemalt 250 mg DHA-d päevas.

Inimestel, kes saavad oma toiduga regulaarselt rohkem DHA-d, võib olla väiksem risk haigestuda Alzheimeri tõppe. Siiski ei ole tõestatud, et DHA-ga toidulisandid aeglustavad selle haiguse progresseerumist.

DHA tarbimine on enamiku inimeste jaoks ohutu. Kõrvaltoimed (kui neid on), on kerged mao- ja sooleprobleemid. Inimesed ei tohiks aga päevas tarbida rohkem kui 3 g DHA-d või muid oomega-3 rasvhappeid ja saada neid mitte rohkem kui 2 g päevas toidulisanditest.

Süda on inimkeha üks tähtsamaid elundeid. Oomega-3 rasvhapete piisav tarbimine mõjub hästi vereringele ja südame tööle. EPA ja DHA annavad oma panuse, et süda talitleks just nii, nagu peab. Selleks tuleks võtta 250 mg EPA ja DHA preparaati päevas.

DHA on ettenähtud annustes suu kaudu manustatuna raseduse ja imetamise ajal ohutu. DHA võib olla rasedatele naistele määratud toidulisandite komponent. DHA on ka rinnapiima tavaline komponent. Raseduse ja rinnaga toitmise ajal on soovitatav manustada 200–300 mg DHA-d päevas, saades seda nii toidulisanditest kui ka toidust. DHA täiendav tarbimine raseduse ajal vähendab suuresti enneaegse lapse sünni riski.

DHA on lastele ohutu, kui seda õigesti kasutada: DHA on ka mõnede imiku piimasegude koostisosa.

BellaLabi Oomega 3-ga toidulisandid - Lisateave / Telli